PATRON szkoły

MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI

cover_thumb

  Patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim jest Marszałek Józef Piłsudski. Warto w codziennym życiu przywoływać jego słowa:

• Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.
  • Gdy jestem w rozterce ze sobą, gdy wszyscy przeciwko mnie, (...) pytam się samego siebie, jak by matka kazała mi w tym przypadku postąpić i czynię to, co uważam za jej prawdopodobne zdanie.
  • Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych.

Informacje o naszym patronie znajdziecie w poniższym dokumencie:

NASZ PATRON www

o pracy z patronem

  Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w każdym roku szkolnym prowadzi prace związane z patronem placówki. W ostatnich dwóch latach podejmowaliśmy wiele działań związanych z uczczeniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

  We wrześniu 2017 r. uczniowie starszych klas zorganizowali Jesienny Kiermasz dla Marszałka. Na przerwach i przed zebraniami rodzicielskimi sprzedawali przyniesione z domów przetwory. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyli jako cegiełkę na budowę popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego.

22095403_845132012334541_962325661_o

  10 XI 2017 r. w dziewiętnastą rocznicę nadania szkole imienia i w przeddzień Święta Niepodległości na placu przed szkołą zostało odsłonięte popiersie naszego patrona. Na tę uroczystość przybyli przedstawiciele władz, Kościoła, członkowie Związku Piłsudczyków, strzelcy, poczty sztandarowe szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, orkiestra.

DSC_0019

  Jesienią nasza szkoła wspólnie z Fundacją Rozwoju Centrum Edukacyjno-Kongresowego w Tomaszowie Lubelskim realizowała projekt „Tomaszowskie ślady Józefa Piłsudskiego”. W ramach projektu zorganizowano Turniej Historycznych Gier Planszowych, grę miejską „Śladami Józefa Piłsudskiego i Legionów” oraz konkursy na film lub fotokast „Miasto 1921” i prezentacje multimedialne na temat wybranego patrona ulicy w naszym mieście.

Podsumowanie działań i wręczenie nagród uczniom tomaszowskich szkół biorących udział w projekcie odbyło się 30 XI 2017 r. podczas Wieczoru Legionisty.

DSC_0060

  3 VI 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 2 zorganizowała bieg na 100 km pod hasłem „100-krotne dzięki za Niepodległą”. Trasa prowadziła z Tomaszowa Lubelskiego przez okoliczne gminy, by zakończyć się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego koło Nadleśnictwa w Tomaszowie. Co pięć kilometrów można było rozpocząć albo zakończyć udział w przedsięwzięciu, co poświadczano na kolejnych punktach okolicznościowymi pieczątkami. Prowadzący biegli z flagą i ogniem wolności. Od niego zawodnicy zapalali symboliczne znicze w miejscach pamięci i przy pomnikach poświęconych Józefowi Piłsudskiemu. Po zakończeniu biegu odprawiono mszę św. Po niej wręczano certyfikaty i medale (od brązowych po diamentowe) za pokonanie określonych dystansów.

IMG_20180603_171242

IMG_20180603_195634

  Z okazji przypadającej w 2018 r. setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Podstawowa nr 2 zorganizowała Wojewódzki Konkurs Literacki „Moja rodzina w Niepodległej” pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk i Burmistrza Tomaszowa Lubelskiego Wojciecha Żukowskiego. Chcieliśmy zachęcić społeczność regionu do spojrzenia przez pryzmat historii na losy swoich rodzin. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 7 X 2018 r. w budynku Sejmiku Powiatowego.

IMG_20181007_112822_1

  Ósmy listopada 2018 r. był w naszej szkole dniem biało-czerwonym, swoistym przygotowaniem do zbliżającego się Święta Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele założyli stroje w barwach narodowych.

IMG_20181108_090300

  9 XI 2018 r. odbyła się uroczysta akademia, szkoła została odświętnie przystrojona, pojawiły się okolicznościowe gazetki i wystawy.  O 11.00 uczniowie i nauczyciele włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego". Odśpiewali hymn przed szkołą przy popiersiu patrona.

IMG_20181109_110758_1

  Szkoła w 2018 r. obchodziła trzy jubileusze: 20-lecia nadania imienia, 100-lecia kształcenia w budynku szkoły przy ulicy Kościuszki oraz, oczywiście, 100-lecia odzyskania niepodległości. Z okazji roku trzech jubileuszy Poczta Polska wydała trzy okolicznościowe znaczki pocztowe. Pierwszy przedstawia popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięte w 2017 r. na placu przed głównym wejściem do szkoły. Drugi zawiera logo placówki z wizerunkiem patrona. Trzeci ukazuje historyczny budynek szkoły, który w 1921 r. odwiedził marszałek Piłsudski.

Znaczki SP2 001

  W 2019 r. przed Świętem Niepodległości zorganizowaliśmy kiermasz słodkości pod hasłem "Słodki smak niepodległości". Ciasta i desery przygotowali nauczyciele, a dochód ze sprzedaży został przeznaczony na hospicjum Santa Galla.

IMG_20191107_094517

  12 XI 2019 r. harcerze ZHR z I Tomaszowskiej Drużyny Harcerzy „Woda” (w większości absolwenci i uczniowie naszej szkoły) zorganizowali Niepodległościową Grę Miejską dla uczniów tomaszowskich szkół. Brali w niej udział nasi przedstawiciele.

DSC_6992

DSC_6999

  Wokół patrona szkoły uczniów i nauczycieli jednoczą różnorodne działania. Wszystkie one przybliżają nam życie marszałka, kształtują postawę patriotyczną, uczą współpracy i odpowiedzialności za podejmowane zadania.